Olyan finom, mint a bolti kalács!

Ritkán szoktunk ilyet mondani pl. egy fonott kalácsra, nekem ez a kalács mégis a békebeli, romantikus gyermekkori bolti fonott kalácsok hangulatát idézi. Varga Gábor: Desszertszerelem c. könyve alapján (Kossuth Kiadó) sütöm, általában mindig dupla adagot! Pont belefér még egy gáztepsibe keresztbe, és el is fogy mindig! A recept a 178. oldalán található a könyvnek.

Hozzávalók 1 adaghoz:
250 g búzaliszt (BL 55)
20 g kristálycukor
10 g akácméz (én kipróbáltam hozzá a Golden Syrup-ot, tökéletes azzal is)
fél tojás (ha dupla adagot sütsz, pont egy)
15 g friss élesztő
100 ml langyos víz
30 g vaj (nem margarin!)
3 g só
A kenéshez: 
1 tojás (sajnos lesz maradék, fel kell használni valami másra)
egy kis tej

A hozzávalókat egy nagy tálba teszem, de a sót mindig csak a végén teszem hozzá. Tésztadagasztó spirálos géppel egyneműre keverem a tésztát, klassz kis rugalmas alakja lesz és olyan szép sima. Kb. 1 órát letakarva meleg helyen kelesztem, majd sima hármas fonással, vagy kicsit sem bonyolult hatos fonással megformázom. Mindig digitális mérleggel kimérem az egyenlő adagokat!
Amikor kész a fonás, a sütőpapírral kibélelt tepsire teszem. Ráterítek egy vizes konyharuhát (hogy ne ragadjon, amikor leveszem), és még kb. negyedórát kelesztem, szintén meleg helyen, ne legyen huzat a konyhában. Közben 180 fokra (nem légkeveréses) felkapcsolom a sütőt.
Mikor már újra megkelt és a sütő is készen áll, a tojást elkeverem egy kis tejjel és jól megkenem vele a kalácsot. Beteszem a sütőbe, az én dupla adagom kb. 25-30 perc alatt sül szépre.

Kreatívak vagyunk...

A TŰVARÁZS kézimunka-körben mosolygás kísérte a rövidre és sűrűre sikerült sál-próbálkozásomat. Sebaj, már készen is volt a következő ötlet. Táska lesz... Az elkészült mű összeállítása Lasán Zsuzsi gyönyörűszép munkája!






A vidéki Larousse újabb felvonása - disznótor erős idegzetűeknek!

3 éve nincs tél disznótor nélkül. Bizonyos evolúció azonban megfigyelhető - a kezdeti megfigyelő státuszból aktív részeseivé váltunk őseink hagyományának. A disznótor lényegét és fontosságát nem is elemezném, van, akinek a vérében van, van, akinek nincs. Ők még véletlenül se nézzék meg a fotókat! :-)
Akik viszont bírják az ilyesmit, bátran nézegessék tradíció és a posztmodern találkozását egy 2013-as disznótor fotóiban. Szakszerűség, vidámság, tökéletes ízek és családias hangulat. Külön köszönet a házigazda családnak, a böllérnek és segítőjének és mindenkinek, aki itt volt velünk ezen a napon!
Nem mellékes, hogy a gyerekek számára örök emlék és igazi formálódás egy ilyen nap. Részt vehetnek a felnőttek munkájában, megfigyelhetik azt a munkát, ami étket tesz az asztalra, megtanulhatják értékelni az ember ősi feladatát, hogy ellássa magát és gondoskodjon a család mindennapi betevőjéről. Büszke vagyok rá, hogy ezt mi is átadhatjuk gyermekeinknek, hiszen mi is ebben nőttünk fel, ezt láttuk a nagyszülői házban.
A disznótor nem megy ki a divatból. De még hájast meg kell tanulnom sütni!


Eszter új albumáról


A kakas

Egyik este igen későn vettük már csak észre a kerítésünkön pihenő kakast, ami éppen a 4-es főút gyér esti közlekedését bámulta. A nézelődés kimenetele Sanyi bácsi kakasára nézve igen kétséges volt, ezért férfiúi segédlettel vissza lett terelve saját kertjébe, ahol egyébként esténként a fenyőfa tetején alszik.

A szicíliai narancs illata


Tavaly nem voltam elég határozott a kérdésben, idén azonban nem hagytam ki a dolcevitakonyha.hu webáruház ajánlatát a frissen érkező, kezeletlen héjú szicíliai narancsról. 10 kg-t vettem, szinte az egészet ma délután dolgoztam fel - háromféle lekvár készült és a héj nagy része arra vár, hogy kandírozott narancshéj legyen belőle.
A narancslekvárok már első kóstolásra is ígéretesek!